Klasztor karmelitów bosych był jednym z nielicznych obronnych w Polsce. Powstał jako warownia posiadająca stałą straż, wpisując się w sieć zamków, takich jak Lesko, Sobień, Dobromil, Sanok i Odrzykoń.
W listopadzie 1822 roku z niewiadomych przyczyn znów wybuchł pożar. Zniszczył całkowicie wiązania dachowe klasztoru i kościoła. Siedem lat później majątek klasztoru przeszedł na skarb państwa. Przez 135 lat budowla niszczała...
Należała do greckokatolickich Łemków. Po powojennych wysiedleniach w ramach akcji Wisła w latach 1947 cerkiew zagospodarowali polscy osadnicy – rzymscy katolicy. Potem przekazano ją prawosławnym.
