Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Dania
Autorka: Katarzyna Pąk

Wyspy Owcze to jeden zakątków Europy jeszcze mało popularny, bez drzew i spektakularnych zabytków, a przyciąga widokami i – wbrew oczekiwaniom – kapryśną i mroczną pogodą. Dla Farerów jest to miejsce szczęśliwe do życia.

W języku duńskim gen znaczy jeszcze raz, brug – użycie. Genbrug na szyldach sklepów jest sygnałem, że jest to miejsce, w którym sprzedaży podlegają rzeczy „z drugiej ręki”.

W muzealnej aranżacji wykorzystano największą na świecie kolekcję więziennych przedmiotów, wśród których są również przedmioty ilustrujące efekty codziennej monotonii lat spędzonych za kratami.

Autorka: Iwona Wienand

Legoland w Danii jest najstarszym obiektem tego typu. Powstał w 1968 roku, w pobliżu znajdującej się tam fabryki klocków, na obrzeżu miasta. Obecnie rozciąga się na terenie 11 km kw. i – niestety – nie może się już rozbudować...

Duńczycy, z nutą może rozbawienia, z przymrużeniem oka, mówią przekornie, że człowiek z Tollund śpi, ale spod przymkniętych powiek obserwuje nas...

Słuchaczami koncertu było kilkanaście przygodnych osób, które znalazły we wnętrzu i spokój i piękno – poddały się panującemu tu nastrojowi. Organista grał; dla siebie i dla nas, a muzyka wzmacniała wrażliwość estetyczną i religijną.

Spoczęło tutaj dwudziestu duńskich królów i siedemnaście królowych. Katedra w Roskilde pozostaje na długo w pamięci. Jest w niej coś wyciszającego i urzekającego jednocześnie. Jest w niej czar jakiś?

Groby królów Danii i członków ich rodzin znajdują się w czterech kaplicach dobudowanych do katedry w Roskilde, a poza tym w chórze i poza murami tego kościoła, w zewnętrznym mauzoleum.

Około 1170 r. rozpoczęła się budowa nowego kościoła, obecnej katedry, którą prowadził Absalon, biskup Roskilde i arcybiskup Lund. Budowa trwała ok. 100 lat – w okresie przejściowym między stylem romańskim i gotyckim – na wzór francuskich katedr.

Kościół w Tamdrup wybudowany z kamienia ok. 1125 r. należy do najstarszych w Danii. Od początku był kościołem dużym; trójnawową, romańską bazyliką. Zbyt dużym jak na kościół wiejski i przez to – tajemniczym.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!