Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Francja - Normandia

Miasteczko leży nad rzeką Sommą, w departamencie Sommy i jest stolicą terytorium Ponthieu. Niska zabudowa Abbeville ze spadzistymi dachami i mansardami nadaje mu piękno, spotykane w wielu niewielkich miastach.

Katedrę pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej budowano na zgliszczach świątyni romańskiej od 1145 r. Jej fasadę zachodnią unieśmiertelnił Claude Monet w cyklu impresjonistycznych obrazów.

Eliksir złożony z 27 ziół wynalazł ponoć w 1510 roku w opactwie benedyktyńskim w Fécamp włoski mnich i alchemik Dom Bernardo Vincelli. Receptura przez wieki była pilnie strzeżoną tajemnicą, aż podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej zaginęła.

Otwarte w 2017 roku Muzeum Rybołówstwa (Musée des Pêcheries) mieści się w samym sercu portu w zabytkowej suszarni ryb. Budynek z 1950 roku został całkowicie przebudowany i zmodernizowany.

O dzisiejszym wyglądzie Les Jardins d’ Étretat zadecydował pewien uzdolniony Rosjanin – Alexandre Grivko, który zakłada ogrody rosyjskim milionerom i politykom dysponującym bajecznymi fortunami w różnych częściach świata.

Cherbourg najbardziej kojarzy się z parasolkami. Nic dziwnego – w końcu „Parasolki z Cherbourga” (Złota Palma w Cannes – 1964) cieszyły się w swoim czasie ogromną popularnością...

W dniach 9-12 kwietnia 1917 r. cztery dywizje kanadyjskie, wspomagane przez 5. dywizję brytyjską i artylerię, stoczyły zwycięską batalię o wzniesienie Vimy. Teraz stoi tu pomnik poległych w czasie I wojny.

Maleńkie podwóreczko otoczone krzywymi budynkami – i jesteśmy w średniowieczu. Idziemy w głąb, aby znaleźć się na dziedzińcu, w l’aître Saint-Maclou. To tu...

Autorka: Anna Derecki

Manufaktura dostarczała grzebienie paryskim fryzjerom oraz kreatorom mody, na dwory Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Dopiero masowa produkcja plastikowych grzebieni położyła kres działalności fabryki.

W traktacie zapisano, iż robotnicy nie będą uczestniczyć w żadnych operacjach wojennych, lecz wykonywać prace rolne i infrastrukturalne. Od 1917 r. do końca wojny przybyło ich do Francji 96 tysięcy.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!