Miasteczko leży nad rzeką Sommą, w departamencie Sommy i jest stolicą terytorium Ponthieu. Niska zabudowa Abbeville ze spadzistymi dachami i mansardami nadaje mu piękno, spotykane w wielu niewielkich miastach.
Katedrę pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej budowano na zgliszczach świątyni romańskiej od 1145 r. Jej fasadę zachodnią unieśmiertelnił Claude Monet w cyklu impresjonistycznych obrazów.
Eliksir złożony z 27 ziół wynalazł ponoć w 1510 roku w opactwie benedyktyńskim w Fécamp włoski mnich i alchemik Dom Bernardo Vincelli. Receptura przez wieki była pilnie strzeżoną tajemnicą, aż podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej zaginęła.
Otwarte w 2017 roku Muzeum Rybołówstwa (Musée des Pêcheries) mieści się w samym sercu portu w zabytkowej suszarni ryb. Budynek z 1950 roku został całkowicie przebudowany i zmodernizowany.
O dzisiejszym wyglądzie Les Jardins d’ Étretat zadecydował pewien uzdolniony Rosjanin – Alexandre Grivko, który zakłada ogrody rosyjskim milionerom i politykom dysponującym bajecznymi fortunami w różnych częściach świata.
Cherbourg najbardziej kojarzy się z parasolkami. Nic dziwnego – w końcu „Parasolki z Cherbourga” (Złota Palma w Cannes – 1964) cieszyły się w swoim czasie ogromną popularnością...
W dniach 9-12 kwietnia 1917 r. cztery dywizje kanadyjskie, wspomagane przez 5. dywizję brytyjską i artylerię, stoczyły zwycięską batalię o wzniesienie Vimy. Teraz stoi tu pomnik poległych w czasie I wojny.
Maleńkie podwóreczko otoczone krzywymi budynkami – i jesteśmy w średniowieczu. Idziemy w głąb, aby znaleźć się na dziedzińcu, w l’aître Saint-Maclou. To tu...
Manufaktura dostarczała grzebienie paryskim fryzjerom oraz kreatorom mody, na dwory Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Dopiero masowa produkcja plastikowych grzebieni położyła kres działalności fabryki.
W traktacie zapisano, iż robotnicy nie będą uczestniczyć w żadnych operacjach wojennych, lecz wykonywać prace rolne i infrastrukturalne. Od 1917 r. do końca wojny przybyło ich do Francji 96 tysięcy.