Kasztel Koburgów, pierwotnie renesansowy z XVII wieku, przebudowany został przez Kohárych w stylu klasycystycznym. Po wojnie kasztel popadł w całkowitą ruinę a od 2015 r. znajduje się w trakcie generalnej renowacji.
W dawnej fabryce dźwigów znalazło miejsce Muzeum Double Red Cars, z kolekcją samochodów. Można je zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.
Dzisiejszym centrum miasta jest średniowieczny rynek otoczony okazałymi kamienicami z różnych okresów. To dobrze zachowane gotyckie, renesansowe i barokowe dwory szlacheckie oraz zamożne mieszczańskie rezydencje.
W Górach Kremnickich są też malownicze szlaki turystyczne, które przyciągają amatorów pieszych wędrówek oraz rowerzystów. Obszar ten jest ceniony za swoje piękne krajobrazy i przyrodę.
W północno-zachodniej części rynku znajduje się budynek najstarszej na świecie mennicy. Zobaczymy w nim historyczne maszyny, na których bito monety, ciekawe ich kolekcje i zbiory medali. Można także samodzielnie wykonać własną monetę.
Bańska Szczawnica jest jednym najstarszych i najważniejszych miast górniczych w Europie. Wydobycie metali szlachetnych w Górach Szczawnickich ma bardzo długą tradycję.
Małokarpacki Szlak Winny to sieć wiosek i miasteczek, właścicieli winnic i producentów wina, organizatorów winnej turystyki między Bratysławą a Trnawą, głównymi ośrodkami południowo-zachodniej Słowacji. Już w XVII wieku produkowano tu wino.
Wszystkie zabytki Trnawy znajdują się w historycznym centrum miasta częściowo otoczonym murem obronnym. Najważniejszym punktem jest rynek (Trojičné námestie) z wieżą miejską oraz ulica Hlavna (Główna) zamieniona w deptak.
Kolejka trawersowa to integralny fragment Muzeum Wsi Kisuckiej – Skansen Vychylovka. Niektóre domy ludowe w skansenie pochodzą z zatopionych wsi podczas budowy zbiornika wodnego Stará Bystrica.
To jedno z najstarszych miast na Słowacji, pierwsza wzmianka o Nitrze pochodzi z 871 roku. Tu także powstał pierwszy kościół chrześcijański w tym kraju. Zamek nitrzański, którego historia sięga XI wieku, zajmuje całe wzgórze...