Starówka w San Sebastian jest stosunkowo niewielka. Ważnym jej miejscem jest Plaza de la Constitución, plac powstały na miejscu dawnej areny do corridy. Widoczne obecnie balkony były w niej lożami.
Miasto ma metrykę z XII w. Ale liczne wojenne zniszczenia spowodowały, że dopiero odbudowa po zakończeniu wojen napoleońskich nadała mu obecny, klasycystyczny charakter.
Strzałem w dziesiątkę okazało się zbudowanie w mieście słynnego dziś w świecie Muzeum Guggenheima. Stało się ono początkiem dynamicznego rozwoju w mieście także innych placówek kulturalnych i usługowych.
Główną budowlą jest kościół, arcydzieło architektury gotyckiej w Hiszpanii. Jest on jednonawowy, z gwiaździstym sklepieniem, wyodrębnionym prezbiterium oraz trzema częściami: chórem ojców, chórem braci i pomieszczeniem dla wiernych.
Wśród tutejszych artykułów regionalnych znakomite są szynki i różne warianty kiełbas oraz sery. Zwłaszcza oueso de Burgos, biały, miękki, tłusty ser wytwarzany niegdyś z mleka owczego, obecnie głównie krowiego.
Ożywiony ruch pielgrzymkowy i handlowy w średniowieczu wpływał na rozwój oraz bogacenie się Burgos, miasta założonego przez króla Asturii Alfonsa III Wielkiego po odbiciu Kastylii z rąk Maurów.
