Z lewej drogowy, z prawej kolejowy. Między nimi znajdują się zabudowania Starego Miasta. Dominuje nad nimi katedra św. Janów, ale wyróżnić można w niej również wieżę Ratusza Staromiejskiego i wiele innych budynków.
Po gotyku i Koperniku pierniki są jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli Torunia, a tradycja ich pieczenia sięga korzeniami średniowiecza. Dziś w Toruniu możemy odwiedzić aż dwa muzea opowiadające o tej dziedzinie miejskiego życia.
Wśród 1100 obiektów wpisanych do rejestru zabytków przynajmniej kilka trzeba zobaczyć koniecznie. Są to katedra św. Janów, kościoły Mariacki, św. Jakuba, dwa rynki z ratuszami, wreszcie obronne mury z trzema bramami i pięcioma basztami.
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu, który oglądamy dziś, jest jednym z najstarszych na świecie, ale nie najstarszy. Ten pierwszy znajduje się bowiem w? Toruniu. Ukryty jest jednak w kościele Świętojańskim...
Cesarz Napoleon, wjechał do miasta 2 czerwca 1812 roku, ok. godziny 18.30. Powitało go bicie dzwonów i iluminacja ulic i mostu. Jako kwaterę przewidziano dla Napoleona Hôtel de Varsovie...
Sopockie Szlaki Spacerowe uzupełniają sieć szlaków turystycznych. Ich nazwy są dość oryginalne: Szlak Wiewiórek, Szlak Saren, Szlak Dzików, Szlak Zajęcy, Szlak Lisów i Szlak Mew. Ten ostatni prowadzi nad zatoką i po mieście.
Stałą ekspozycję w muzeum stanowi dar Elżbiety Dzikowskiej, przekazany mieszkańcom Torunia po śmierci Tony?ego Halika. Stanowi go wspólna kolekcja pamiątek pochodzących z wielu krajów i rozmaitych kultur.
Dzięki wykorzystaniu multimediów i atrakcyjnej, nowoczesnej formule ekspozycji – wędrówka po salach wystawowych nie nuży zwiedzających. A przecież do obejrzenia jest prawie 1400 najcenniejszych obiektów ze zbiorów muzeum!