Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Łódzkie
Autor: Marek Nowak

Czesał największe gwiazdy kina i estrady, królowe, księżniczki. Założył sieć salonów fryzjerskich w Paryżu Londynie, Nowym Jorku. I w innych krajach – nawet w Japonii i Australii. Także w Warszawie przy ul. Mazowieckiej.

Park Źródliska jest częścią zespołu Księżego Młyna. Pomiędzy jego częściami znajduje się fabryka i pałac Scheiblera. Gdy swoją część Karol adaptował na park pałacowy, druga była dostępna dla mieszkańców. Dziś jest najstarszym parkiem miejskim.

Pałac Scheiblera nie powstał od razu. Na początku w latach 1855-56 był to parterowy murowany budynek. Równocześnie postawiono budynki kuchni, wozowni i stajni. Wraz z powiększaniem się rodziny zaczęto rozbudowywać dom.

Muzeum Kinematografii w Łodzi posiada ponad 70 tys. eksponatów. Wśród nich są urządzenia sprzed ery filmu. Są to latarnie magiczne, zabawki optyczne, stereoskopy. Jest też odrestaurowany w roku 2016 fotoplastikon.

To nie jest ten sam pomnik, który ocalał w wojennym nalocie. Na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Kamieńska znalazłem informację, że tamten kampanię wrześniową co prawda przetrwał, ale został zburzony w czasie wojny.

Największą atrakcją turystyczną Kleszczowa jest…  kopalnia Bełchatów. Gigantyczną dziurę w ziemi można oglądać z tarasu widokowego położonego na końcu ul. Szkolnej. Widać stąd ogrom odkrywki, ale panorama nie jest aż tak porywająca jak ta ze Żłobnicy.

Przeogromna dziura w ziemi pociętą jest drogami, taśmociągami transportującymi węgiel do pobliskiej elektrowni. Stoją na jej dnie wielkie maszyny, które z daleka wyglądają jak zabawki w wielkiej piaskownicy.

Idąc ulicą Piotrkowską w kierunku Manufaktury, można wiele ciekawych kamienic podziwiać i wszystkie zapewne mają ciekawą historię. Prawie wszystkie są odrestaurowane. Moją uwagę zwróciła kamienica przy Piotrkowskiej 111.

Fortyfikacje Wielunia wpisywały się w pas umocnień strzegących południowo-zachodniej granicy Korony ciągnących się aż do Krakowa. Początkowo dostępu do miasta strzegły dwie bramy – Kaliska i Krakowska.

Pomnik ten sfotografowałem wiosną 2019 r., gdy stał jeszcze w przestrzeni miasta. Ani mi przyszło do głowy, że zostanie zabrany. Dobrze, że nie zniszczony... Odmienianie historii poprzez burzenie pomników jest głupie...

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!