Po kasacie zakonu kościół stał się siedzibą parafii. Sam klasztor władze pruskie sprzedały wymiarowi sprawiedliwości i do dziś w jego budynkach znajdują się zakłady penitencjarne. Obecnie to Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Koźminie Wlkp. jest jednym z najstarszych w Wielkopolsce. Trudno jest określić datę jego budowy. Zachowane w kruchtach kamienne kropielnice ozdobione twarzami pochodzą z okresu romańskiego.
Składem ciągniętym przez parowóz można pojechać do Poznania lub Zbąszynka. Okresowo do Leszna. Lokomotywy parowe ciągną zabytkowe składy przede wszystkim dla turystów.
Obecnie siedziba Leszczyńskich i Sułkowskich nazywana jest perłą baroku polskiego. Zamek pełni funkcje centrum hotelowo-konferencyjnego. Nie jest muzeum ale jego wnętrza są udostępniane do zwiedzania.
Kilkudziesięcioletni trud, a przede wszystkim serce włożone w rozbudowę gołuchowskiej rezydencji skłoniły Izabellę do nazwania tego miejsca rajem na ziemi i wyrażenia życzenia by ją pochowano właśnie w Gołuchowie.
Budynek powozowni wzniesiono w roku 1854 z inicjatywy Jana Działyńskiego. Po remoncie urządzono w nim stałą wystawę na temat przyrodniczych podstaw leśnictwa zatytułowaną „Spotkanie z lasem”.
Spoczywają tu duchowni, kilkunastu prezydentów miasta, naukowcy, lekarze, prawnicy, drukarze, przemysłowcy, nauczyciele, artyści, architekci, zasłużone rodziny ziemiańskie i wiele innych...
Oryginalna nazwa Dybul dotyczy miejsca, które zamieszkiwał młynarz o tym nazwisku. Dziś nazwę tę nosi jeden z budynków, który kiedyś był stajnią i oborą, a dziś pomieszczenia w nim zajmuje Muzeum Leśnictwa.
W roku 1893 księżna Izabela z Czartoryskich Działyńska utworzyła Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. Zagwarantowała ogólną dostępność zbiorów. Jej muzeum funkcjonowało do września 1939 roku.
Gdy budynek w latach 70. przejęły Lasy Państwowe z przeznaczeniem na Muzeum Leśnictwa, przeprowadzono remont. Dziś na wystawie „Kulturotwórcza rola lasu” można zobaczyć prace powstałe z zamiłowania autorów do przyrody.