Zdumienie wywołuje posadzka ułożona z paneli w kolorowych marmurach. W panelach znajduje się 56 scen, których wykonanie zajęło około 400 lat od czasu, gdy katedra stanęła pod dachem.
W kilkunastu salach eksponowane są rozmaite artefakty pochodzące z wykopalisk w miastach, które ucierpiały podczas erupcji Wezuwiusza w 79 r. n. e.: głownie w Pompejach, ale również w Herkulanum, Stabiach i Oplontis.
Jeśli trafi się możliwość kilkakrotnie odwiedzić Pompeje, można odkryć to, czego wcześniej się nie zauważyło, o czym się nie wiedziało, nie doczytało. To jak powrót do książki, w której odczytuje się echo wcześniejszych wrażeń.
Wciąż dąży się do odczytania w Pompejach życia starożytnych, ich zwyczajów, zajęć codziennych. W sposób niezmącony, niezatarty zmianami Pompeje sukcesywnie oddają prawdę o mieszkańcach miasta. Jak dużo jeszcze skrywają?
Fiuggi słynie z mineralnych wód. Butelkowaną tutejszą wodę można kupić wszędzie we Włoszech, ale spożywanie jej na miejscu z odpowiednią dietą i długimi spacerami po uzdrowisku dopełnia kuracji.
Kompleks św. Klary z założenia był jak cytadela – ogromny i samowystarczalny. Najbardziej obszerną część kompleksu stanowią oczywiście klasztory. Ewenementem jest usytuowanie w jednym zespole dwóch zgromadzeń: klarysek i franciszkanów.
Kompleks Donnaregina jest zespołem unikalnym o pięknej architekturze najstarszego średniowiecznego kościoła w Neapolu i kościoła siedemnastowiecznego, wybudowanego w epoce szaleństwa barokizacji.
Włoskie Alberobello składa się z ponad tysiąca domków z charakterystycznymi spiczastymi dachami. Zazwyczaj są okrągłe, z kamienia lub pomalowane na biało.
Około roku 1600 wprowadzono rządy parlamentarne, a 8 października 1600 roku San Marino przyjęło pisany statut uważany czasem za pierwsza na świecie spisaną konstytucję.
Trzy dni trwała nieprzerwana erupcja wulkanu. Miasto pokryła warstwa popiołów i skał o grubości ok. 6 metrów. Gorące uderzenie zabiło tysiące mieszkańców Pompei pozostających w mieście...