Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Pomorze słupskie
Autor: Jerzy Kraus

Przez kilka dni cała Łeba żyła motocyklami. One były nie tylko na polu namiotowym, ale też w innych ośrodkach i na kempingach. Na ulicach było też bardzo wielu turystów, którzy oglądali codzienne parady.

Nieczęsto zdarza się słuchać na wsi jazzowej muzyki, tym bardziej w wykonaniu renomowanych wykonawców. W Swołowie zaprezentują się oni w dniach 9-11 sierpnia podczas festiwalu Swołowo Summer Jazz.

Autorka: Anna Zaborska

Przez stulecia był zamek siedzibą książąt pomorskich. Jego budowę zaczęto w 1352 r na planie czworokąta. Miejsce pod budowę znaleziono na wyspie młyńskiej. Dziś, ten jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki, jest siedzibą muzeum.

Moknąc wiosłujemy coraz bardziej rozszerzającą się rzeką. Brzegi ma malownicze, całe w bujnej roślinności. Szkoda, że pada i nie możemy zrelaksowani niespiesznie podziwiać przyrody. Płyniemy…

Autor: Marek Nowak

jej światło pokazuje żeglarzom drogę z wysokości 80 m. Widać je z odległości 22 mil morskich, czyli ok. 40 km. Znajduje się pomiędzy znanymi wczasowiskami Łeba i Rowy, około kilometra w głąb lądu od plaży.

Autor: Marek Nowak

Był to prawdopodobnie ważny ośrodek pogańskiego kultu, a także dobrze widoczny od strony morza punkt nawigacyjny. W nocy wskazywał drogę dzięki płonącym na nim ogniskom, w dzień także unosił się nad nim czarny dym.

Swołowo wypiękniało i stało się znane w całej Polsce. A to głównie dzięki staraniom słupskiego muzeum, regionalnych władz i miejscowej społeczności, które wykorzystując fundusze własne i unijne rewitalizują tę uroczą wieś.

Zamek w Krągu należał przed wojną do najbogatszych posiadłości na Pomorzu, gromadząc we wnętrzu rodzinne pamiątki i cenne wyposażenie. Było w nim również małe Muzeum Napoleońskie.

Największą salę nazwaną „bursztynową komnatą”, wypełniają różnej wielkości, kolorów, kształtów i pochodzenia bursztyny. Mniejsze rozłożone są w gablotach pod szkłem. Większe i duże eksponowane są osobno, z dokładnymi opisami.

Wydmy mają kształt wielkiego półksiężyca z ramionami wyciągniętymi na wschód. Wędrują ona w tym kierunku ze względu na dominujące wiatry zachodnie. Ich stoki zachodnie, dowietrzne, są łagodne. Natomiast wschodnie strome i krótkie.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!