Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Śląsk Cieszyński
Autor: Marek Nowak

W latach 1949-55 przywrócono romański wygląd rotundzie – zrekonstruowano okna i drzwi, odbudowano wspartą na kolumnach emporę i oczyszczono ukryte w murach schody...

Początkowo wizerunek ten wywołał kontowerske, bo twarz reformatora nie przypominała innych znanych wizerunków. Szybko jednak publiczność przyjęła do wiadomości, ze zamiarem artysty nie było wierne oddanie fizjonomii Lutra, lecz wskazanie idei.

Na terenie dawnej Kopalni Katowice, usytuowanej w centrum stolicy Śląska, powstał kompleks obiektów nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Jest to obecnie chyba najbardziej oryginalne polskie muzeum.

Zjeżdżalnie, baseny o różnej głębokości czy „rwąca rzeka” sprawiają wiele frajdy dzieciom i ich rodzicom. Ale to również doskonałe miejsce na rekreację i relaks dla seniora. Dla osób po 60 roku życia są ulgowe wejściówki.

W 1496 r. książę polecił zburzyć stary ratusz stojący pośrodku placu, a wybudować nowy w innym miejscu. Zobowiązał się, że plac zostanie niezabudowany, aby ułatwić prowadzenie handlu...

Habsburgowie przebudowali Górę Zamkową w stylu klasycystycznym. Na fundamentach zamku dolnego zbudowali letni Pałacyk Myśliwski a resztę zamienili na park. Z czasów dawnej świetności pozostała tylko Wieża Piastowska i rotunda.

Spór o przynależność terytorialną Śląska Cieszyńskiego doprowadził do podziału miasta w 1920 r. Przedmieścia leżące na lewym brzegu Olzy weszły w skład Czechosłowacji i utworzyły nowe miasto.

Judasz jest słomianą kukłą, ozdobioną kolorowymi wstążkami i naszyjnikiem z trzydziestu srebrników. Kukła kryje wewnątrz człowieka – strażaka. Dwu strażaków, w pełnym rynsztunku i z halabardami, prowadzi ją przez miasto.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!