Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Francja ciekawostki

Noc 10 czerwca 1194 r.jest szczególnie pamiętna w historii katedry. Ogień nagrzał ołowiane poszycie dachów. Deszcz metalu sączył się do środka, a w ślad za nim runął niemal cały korpus nawowy. Ocalała tylko fasada zachodnia i kilka witraży.

Budowniczowie katedry w Laon wprowadzili wiele innowacji, które naśladowano w innych katedrach francuskich, również w angielskich, jak ścięta absyda, nisze portali z wimpergami. Ale woły są tylko w Laon.

Budowę katedry w Bourges ukończono szybko około 1226 r., zachowała zatem jednolity styl. Jej architekt – jak w wielu przypadkach – nieznany, nakreślił katedrę z rozmachem i zdumiewającą prostotą.

Fontanna Żyrondystów znajduje się na placu Quinconces, który jest ogromnym czworobokiem, większym od paryskiego Place de la Concorde. To zbudowany w latach 1810-28, największy plac w Europie.

Smukła sylwetka i gra świateł oraz wielobarwnych, rozproszonych refleksów to podstawowe walory powodujące, że katedrę św. Szczepana w Metz nazywa się czule Bożą Latarnią (fr. Lanterne du Bon Dieu) – tę, która rozświetla mrok.

Wspaniała gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Catédrale Notre-Dame d' Amiens) jest wizytówką miasta, położonego w historycznej stolicy Pikardii.

Autorka: Anna Ochremiak

Dziś cmentarz mieści 2800 grobów umiejscowionych na kolejnych tarasach. Najstarsze pochodzą z początków XIX wieku i nawiązują do starożytnych rzymskich sarkofagów. Późniejsze przybierają różne formy...

Wystawa jest przede wszystkim hołdem złożonym tym, którzy ten szpital prowadzili, biorąc na siebie ciężar kosztów i obowiązek opieki i leczenia rannych podczas Wielkiej Wojny Francuzów.

Le Midi w poważnym stopniu koresponduje bowiem z historyczną Oksytanią. Czy oksytański jest osobnym językiem, czy też może jednak wariantem języka francuskiego, toczą się naturalnie spory...

Król Henryk II, którego małżonką była Katarzyna Medycejska, związany był przez długie lata z Dianą de Poitiers, szczególnie ją faworyzując. Podarował jej zamek Chenonceau oraz wyasygnował część królewskich dochodów i klejnoty Korony...

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!